• 28 kwietnia 2024

Ogólne przepisy BHP nie nakazują kierowania pracownika, który ma pracować na wysokościach, na jakiekolwiek specjalistyczne kursy czy szkolenia. Niemniej, należy pamiętać, że praca na dużych wysokościach należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych i w żadnym wypadku nie można to niej odsyłać pracownika, który ma niewielkie umiejętności. W przeciwnym razie może się to skończyć tragedią, a tego na pewno żaden właściciel firmy wykonującej prace na wysokościach.

Kogo wyznaczyć do takich zadań?

Najlepiej jeśli będzie to osoba z odpowiednimi uprawnieniami i ważnymi badaniami lekarskimi, które zaświadczają, że jest ona zdolna do przebywania na wysokości wyższej niż 1,5 metra. Takie badania to szereg różnych testów, dzięki którym lekarz może wydać opinię co do tego, czy pracownik będzie mógł bez żądnych przeszkód wykonywać pracę na wyższych poziomach, czy jednak nie. Pracodawca w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć zaleceń lekarskich i znaleźć pracownikowi zajęcie, które nie wymaga chodzenia po wysokich rusztowaniach, czy konstrukcjach.

Gdzie wykonuje się badania lekarskie dla pracowników?

Zazwyczaj pracodawcy podpisują umowy z zakładami medycyny pracy. To właśnie tam można wysłać pracownika na darmowe dla niego badania, które pozwolą sprawdzić, czy na pewno nie ma żadnych przeciwskazań do wykonywania prac na wysokościach.

Nie warto w żadnym wypadku lekceważyć tego typu rzeczy, bowiem wysyłanie niesprawdzonego pracownika na rusztowanie nie skończy się niczym dobrym. Warto także zapewnić wewnętrzne szkolenie, które będzie obejmowało podstawowe zagadnienia pracy na wysokości. Dzięki temu pracownicy będą jeszcze bardziej świadomi czekających zagrożeń, co z pewnością skłoni ich do większej ostrożności.

Każdego roku na budowach dochodzi do wielu wypadków właśnie z powodu niewłaściwego przeszkolenia pracowników. Co prawda nie jest ono wymagane przez prawo, jednakże eksperci od BHP jak najbardziej zalecają przeprowadzanie takich krótkich instruktaży.

 

Top